Nejlevnější hypotéka?

Oct 12, 2020 | 0 comments

Pokud utíkáte z nájmu do vlastního, z malého do většího, pořizujete bydlení dětem, modernizujete to své nebo vyplácíte milence či milenku, je dobré kalkulovat s tím, že výši vaší splátky a celkové náklady spojené s financování ovlivňuje mnoho věcí.

Prolomí brzy úrokové sazby magickou hranici?

Jedním z hlavních nákladů je samozřejmě úroková sazba. Zdá se mi však, že je tento faktor skloňován čím dál častěji a některé další důležité se dostávají do pozadí. Zatímco v loňském roce jsme byli zvyklí na růst sazeb, od začátku toho letošního je tomu naopak. Sazby stále klesají. Banky mají levné zdroje, ČNB sazby drží, v závěru roku vrcholí konkurenční boj mezi bankami. Aktuálně je možné dostat se již na roční úrokovou sazbu 2,09 %. Toto je však jeden z několika nákladů souvisejících s úvěrem. Důležité je zohlednit veškeré náklady spojené s financováním bydlení. Dnešní trh je v tomto dosti netransparentní. Úrokové sazby jsou uváděné s dodatkem “již od”, často vám je banka v průběhu schvalování zvýší, zároveň jejich výše v mnoha bankách závisí na dodatečných produktech, které je třeba si pro zvýhodnění sazby pořídit.

Pozor na další náklady, jsou jimi tyto:

 • odhad nemovitosti
  s poskytnutím hypotečního úvěru vždy souvisí ocenění nemovitosti, s čímž přichází jednorázový výdaj představující několik tisíc korun v závislosti na charakteru nemovitosti. Podstatné však je, že v mnoha bankách je možné v rámci vyjednávání nezaplatit ani korunu.
 • poplatky související s úvěrem
  různé banky si účtují různé poplatky související s poplatkem za zpracování úvěru, expresní čerpání, vedení úvěrového účtu apod. Každá to má jinak, ne v každé tento poplatek musíte hradit, záleží na konstrukci celého řešení a šikovnosti poradce.
 • katastrální úřad
  toto platí i pro vklad zástavní smlouvy do katastru nemovitostí. Nejen, že je to další výdaj, ale chce to i čas navíc.
 • přiznání k dani z nabytí nemovitosti
  když jsme u institucí, je dobré zmínit i finanční úřad, kterému podáváte přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Pokud chcete mít jistotu, že vše bude správně vyplněno a přiloženo, chcete mít jasno, kam daň uhradit, a že bude přiznání včas podáno, doporučujeme využít služeb profesionála. Toto řešení však znamená další peníze navíc.
 • pojištění
  zajímavou kapitolkou je pojištění schopnosti splácet úvěr. Bezesporu je důležité, abyste měli v případě jakýchkoliv nenadálých událostí, ať už jde o nemoc, úraz nebo třeba ztrátu zaměstnání, jistotu že budete schopni hradit měsíční splátku hypotéky. Jakými všemi způsoby lze toto zabezpečit, by bylo na pořádnou samostatnou kapitolu. Nás pro účely tohoto článku zajímá úvěrové pojištění schopnosti splácet. Banka v některých případech tuto věc požaduje. V některých případech však pouze láká klienty na nižší úrokovou sazbu za předpokladu uzavření tohoto pojištění. Vzhledem k tomu, že se obvykle jedná o nákladnější variantu pojištění, než kdybyste si zabezpečení pro případy uvedené výše řešili s pojišťovnou individuálně, například s pomocí zkušeného finančního poradce, vzniká tak opět další náklad navíc. Stejné platí pro pojištění nemovitosti.

Svěřte se do rukou odborníků na financování

Nákladovost řešení bydlení z pohledu financování ovlivňuje mnoho skutečností. Aktuální konkurence na bankovním trhu je veliká. Banky jsou obchodní společnosti, které v první řadě potřebují uspokojit své akcionáře. Lidé, kteří zde pracují, mají často jiné zájmy, nežli je obsah vaší peněženky. Za kalendářní rok dojde k tisícům změn v metodikách bank a stavebních spořitelen, jak se v tom má běžný člověk vyznat? Svěřte se do rukou odborníků, kteří zvládnou detailně poznat vaše potřeby a vybojovat vám v bance tu nejlepší pozici.

Spočítejte si vhodnou variantu financování nebo se rovnou ozvěte pro zjištění individuálních možností. Rádi vám pomůžeme nejen ušetřit peníze, ale zároveň spoustu času a nervů.

Další zajímavosti

Pojďte do toho se mnou

Zavolejte mi nebo mi zanechte vzkaz. Těším se na naši spolupráci

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Zajímavosti

Horská bouda Pec

Horská bouda Pec

Abychom prodali vaši nemovitost, využijeme všechny možné prostředky. K prodeji horské boudy, nám...

Bc. Tomáš Pešava

finanční a realitní konzultant​

Kontaktní informace

Tel: 731 538 918
Email: info@tomaspesava.com
​Adresa kanceláře: Hořícká 283, 500 03 Hradec Králové

Povinné údaje

Sídlo: Lhotecká 34/38, 500 09 Hradec Králové
IČ: 76228720
Datum a místo zápisu do ŽR: 26.3.2008, Hradec Králové

FAQ

Kde po České republice působíte?

Klienty mám po celé republice.

Prodáváte i chaty a chalupy?

Ano

Zanechte mi vzkaz…